chtěla bych se dělit o to, na co jsem přišla nebo o to, co je pro mě vzácné

Nestřídmost

31. 8. 2018 15:32
Rubrika: zamyšlení

Nestřídmost neplatí jenom o jídle, nestřídmý může být člověk téměř ve všem - ve sportu, v setkávání s lidmi, ale dokonce i v tak zdánlivě bohulibých věcech jako je služba druhým.

      Včera za mnou byla kamarádka a povídaly jsme se. A ona mi říká: "Lidu, ty jsi přelidněná."

Odpověděla jsem: "Ano, jako ta Čína."

Zasmály jsme se. Ne podstatě sdělení, ale tomu výrazu "přelidněná". Podle enneagramu (viz R.Rohr Enneagram) jsem jasná dvojka - člověk zaměřený na vztahy, který ale hledá u druhých často potvrzení vlastní hodnoty a i pomoc druhým může být zoufalým voláním "všímejte si mě, mějte mě rádi." A je v tom pokušení nejenom nestřídmosti, ale i pýchy. Úplně v hloubi srdce může být motiv - já to udělám nejlépe, nikdo nepomáhá s takovou obětavostí jako já. A pak můžeme snadno propadnout "spasitelskému komplexu." Jiné typy lidí musejí vycházet se sebe, aspoň občas někomu napsat, zatelefonovat, s někým se sejít. Já a mně podobní se musíme učit být sami, bez výčitek si dopřát ten luxus, že někdo pečuje o nás, nebo že neděláme právě nic pro druhé a přesto je to tak v pořádku.

     Přeženeme-li my "dvojky" či my, lidé psychicky labilní, svoje setkávání s druhými, svoji péči o druhé, může se stát, že nám úplně dojde emocionální energie. U mě se to projevuje tak, že brečím, nemůžu dál.

     Už trochu vím, jak na sebe - pravidelně si plánuji "pyžamkové dny" a i setkání s lidmi si dávkuji. Každý týden jenom jedno setkání, nejlépe dva volné víkendy v měsíci bez lidí. Pokušení je ale velké - jsem docela příjemná společnice, tak se mnou chtějí kamarádky na kávu či na víno, monoho lidí mě zve na návštěvu. Ale v mém případě je to někdy opravdu pokušení - přesvědčení o vlastní důležitosti a tomu se těžko odolává.

Zobrazeno 461×

Komentáře

Marteo

@Krasnazena Jak se dá zjistit, co za typ člověka jsem podle enneagramu?

Ivka-Iva-el

Taky by mě to zajímalo. Knihu nemám, je to někde volně na netu?

IamNotARobot

myslím pdf soubory

Krasnazena

Tu knížku od Rohra opravdu doporučuji zakoupit.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková