chtěla bych se dělit o to, na co jsem přišla nebo o to, co je pro mě vzácné

Štědrý večer - prubířský kámen našich vztahů

16. 12. 2016 16:05
Rubrika: zamyšlení | Štítky: Štědrý den , vánoce , vztahy , rodina

Štědrý večer – prubířský kámen našich vztahů

Když jsem byla malá, bylo to krásně jednoduché – Štědrý den měl svá pravidla a my jsme se na všechny ty rituály moc těšili. Rodiče se nerozvedli, a dá-li Bůh, oslaví příští rok diamantovou svatbu. Jako dospívající jsme měli i své úkoly – úklid byl rozdělený, sestra připravovala cukroví, já jsem dělal salát, bratr smažil kapra. Pak jsme se vdaly, bráška se oženil.

            Když se žena vdá, tak musím nějak „pobrat“  manželovu rodinu i s jejími členy a zvyklostmi. My jsme jedli polévku houbovou, u nich se vždy podávala rybí. Kapra jedli celé svátky, třeba i studeného. U nás nosil Ježíšem dárky do verandy či do síně, u nich byly vždy pod stromečkem. U nás jsme z plna hrdla zpívali koledy, u nich se cosi bručelo. Člověk leccos přijme, některé věci nejsou nijak důležité. Ale co už je daleko náročnější vymyslet, jak a kde se sejde původní rodina. Byly jsme 3 děti a teď je nás 15 osob. Tatínkovi bude 84 mamince 80 a už zkrátka nevydrží tolik hluku a nemají sílu na takové velké společenství. Sestra, bratr i já musíme taky uspokojit a navštívit rodiny našich partnerů, které naštěstí nejsou nijak velké. Ale když si pak sednete s kalendářem v ruce a rozplánujete návštěvy, nezbude téměř  volný den na oddych, na relax s knížkou v posteli apod.

            A proč je Štědrý den prubířským kamenem našich vztahů? Protože se rozvedení manželé musí dohodnout, kde budou děti trávit Štědrý večer, kdy budou nadílky u babiček apod. Nikdy jindy není tolik cítit láska, ale i rozdělení a různé rozlady jako právě na Vánoce. Kamarádka Eva se mi svěřila, že jejího partnera Pavla nemá rád její svobodný bratr, tak se u večeře potkat nemohou. Dcera, u které by chtěla být ona, má malý byt a nemůžete tam být otec dětí, který s nimi už nebydlí, a zároveň babička a strýc. Lidé se chtě nechtě musí nějak domluvit, jak, kdy, kde, s kým a pro koho. A to je někdy pěkně náročné dohadování!

            A to nemluvím o tom, že se dárky a jejich materielním hodnota, můžou stát konkurenčním bojem mezi rozvedenými rodiči. Maminka dá jen mikinu a knížku, kdežto tatínek drahý mobil.

            Dětem v knihovně jsem letos hodně zdůrazňovala, že dárky by měly vyjadřovat naši lásku. Je to jedna možnost, jak tomu druhému ukázat, že ho máme rádi. A opravdu neplatí, že čím dražší dárek, tím větší láska.

 

Zobrazeno 1090×

Komentáře

Marťule

pravda pravdoucí. Díky za článek :)

fragaria

Ukazuje se, jak moc pravdivé je tvrzení "Vánoce jsou především svátky rodiny".
Tam, kde jsou vztahy pošramocené, je naplánování oslav Vánoc opravdu diplomatickým oříškem.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková