chtěla bych se dělit o to, na co jsem přišla nebo o to, co je pro mě vzácné

Odvlečené děti, ale i Pohádkové lesy

11. 6. 2014 8:26
Rubrika: zamyšlení

Odvlečené děti, ale i Pohádkové lesy

„Svět je špatný“, slyšela jsem v poslední době několikrát. Nemyslím si to. Ve světě se dějí dobré i špatné věci a dobro a zlo je i v každém z nás. Záleží na tom, s čím spolupracujeme, co vytváříme, čemu dáváme ve svém životě přednost. Před týdnem jsem si domů přinesla jeden časopis a kromě rozhovoru se známou herečkou, tam snad nebylo nic optimistického. Ekonomika jde do háje, plýtvá se dotacemi, v kultuře se bude škrtat, demografická křivka je nepříznivá atd. Nejde o to, natírat svět narůžovo, ale jde o tom UMĚT VIDĚT I TY KRÁSNÉ A DOBRÉ VĚCI, pro které stojí za to žít. Na internetu jsem četla, že muslimové odvlékají dívky do otroctví a Evropu to příliš nezajímá. Často si říkám: „Co já s tím? Jak tomu můžu zabránit?“ Tomuto konkrétně asi nijak, ale děti, které mi projdou v knihovně rukama, těm můžu ukazovat, jak se dá žít, jak je třeba mít úctu k druhým lidem, respektovat je, jak už takový malý člověk může přispívat třeba k dobré atmosféře ve třídě. To můžu a o to se snažím.

            Ano, na dětech se páchá na mnoha místech velké násilí a dějí se věci, nad kterými se člověku dělá špatně a rozum zůstává stát. Ale existují taky třeba Pohádkové lesy, kdy pár nadšených lidí uspořádá pro děti v jednom městě velkou akci, kde se děti setkají s pohádkovými postavami, nesedí doma u počítače, ale v přírodě se hýbají, přemýšlejí, něco tvoří. Vidět ty rozzářené dětské oči, maminky, které kojí na lavičkách, táty s dětmi za krkem či povzbující babičky, pomáhá člověku uvědomit si, že se dají dělat velké věci, když se spojí dobrá vůle a nadšení lidí. Otevřené oči vidí, že existují milující se manželé, kteří se nebojí mít děti, že se jim moc hezky věnují a je na ně radost pohledět. Jak je prima pozorovat hasiče, které učí kluky držet stříkací pistoly nebo si uvědomit, že i my, dospělí, bychom neměli zapomenout být dětmi. Těmi, kteří jsou schopni vidět dobré a hezké věci, byť tolik nekřičí, byť se o nich tolik nepíše, byť jsou skrytější. Nejhorší je pro člověka ztráta naděje a ztráta smyslu, ale všechny Pohádkové lesy, Hrátky pro děti, Dětské dny, ale i Svátky matek či Svátek zamilovaných jsou připomínkou, že má smysl se snažit.

Kéž by bylo více Pohádkových lesů než odvlečených dětí.

 

                                                                                  11.6.2014

Sdílet

Komentáře

Pavel Husák (yetti) Je potřeba tyto aktivity ze strany církve podporovat. Ne nijak složitě, účastí, slovem, snad i finančně, ale hlavně neházet klacky pod nohy, nevidět v těchto aktivitách konkurenci a zbytečně podobné akce "nedablovat", nezdvojovat přísně farními akcemi. Mám i tuto smutnou zkušenost. Fandím!

Krasnazena Díky moc, Pavle. Mně se líbí slova sv. Pavla: "Mějte zájem o všechno, co je milé, láskyhodné atd." Nemusí být všechno jen zbožné a náboženské a církevní, ale důležité je, aby to rozvíjelo dobro, lásku, tvořivost.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Nejnovější

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková