chtěla bych se dělit o to, na co jsem přišla nebo o to, co je pro mě vzácné

Od bezdětnosti dlouho cestou k plodnosti - 1.část

29. 6. 2014 18:05
Rubrika: zamyšlení

Od bezdětnosti dlouho cestou k plodnosti

Při manželském slibu se kněz snoubenců ptá: "Přijmete děti od Pána Boha ochotně a budete je vychovávat podle Božího zákona?" V našem 21.století by se měl také ptát: "Jste připraveni na to, že nebudete moci mít vlastní děti?"

Moje sestra se vdávala dva měsíce po nás a Julinku počali už na svatební cestě. Madlenka přišla na svět za necelé dva roky poté. A my pořád nic. Vždycky jsem měla problémy s pravidelností menstruačního cyklu. Podstoupila jsem gynekologickou zjišťovací operaci. Vše bylo v pořádku - vejcovody průchodné, vaječníky i děloha v pořádku. Od svého gynekologa jsem ale odešla, protože moji nepravidelnou menstruaci řešil pouze injekcemi. Spermiogram mého muže nedopadl příliš dobře, méně spermií a některé špatně pohyblivé. Začala jsem dojíždět na gynekologii do Prahy, pan doktor byl komunikativní a k ničemu mě nenutil. Zjistilo se, že mám anovulační cykly. Vajíčka dozrávala jenom občas. Existuje metoda inseminace, kdy se u ženy sleduje ovulace a v její době se manželovy spermie vstříknou přímo do ženina těla. U nás by to ale prý byl zákrok celkem zbytečný.

Po několika letech marných pokusů počít dítě přirozenou cestou jsme se vydali do Plzně k jakési slovutné paní profesorce. Potvrdilo se, že spermiogram mého muže není moc dobrý. Paní profesorka nám bez skrupulí řekla, že by nám doporučila spermie cizího dárce. Doteď si pamatuji, co pronesla: "Najdeme vám nějakého hezkého blonďáka, vysokoškoláka." Zalapala jsem po dechu. "Tady máte na nás telefon a až si to rozmyslíte, zavolejte nám." Stáli jsme s manželem na autobusové zastávce a já jsem viděla, jak je skleslý. "Budeš mě mít ráda, i když víš, že nemůžu mít děti?" Objala jsem ho. Při zpáteční cestě jsme moc nemluvili. Sestře se v té době narodil syn Prokop).

Studovala jsem teologii, tak vím, jaký je postoj církve k umělému oplodnění. Sama jsem cítila, že bych nechtěla, aby se nepoužitá embrya mrazila a po nějaké době zlikvidovala. O adopci jsme s manželem mluvili. Nebyl jí nakloněný. Měl učitele, který si dceru adoptoval a ona v pubertě šíleně vyváděla. Manžel ví, že jsem se léčila na psychiatrii s depresemi a bál se, že kdyby byly s dítetěm problémy, mohla bych tam znova spadnout. Trochu jsem ho podezírala ze sobectví. Ale pak mě jeden kamarád uklidnil: "Lído, pokud adopci nechtějí oba manželé, nemůže to být boží vůle."

Moje maminka také dlouho nemohla přijít do jiného stavu a úpěnlivě se modlila. Jak těžké bylo slyšet vtípky jednoho ze strýčků: "Vy asi nevíte, jak se to dělá, co?" Taky jsem se modlila, touha po dítěti byla obrovská. A to mi ještě občas někdo řekl, že bych byla dobrá máma. To je ale jako kdybyste někomu, kdo nemá auto řekli, že by byl jistě dobrý řidič.

Přišly prázdniny. Sešly jsme se se sestrou u rodičů. Masírovala jsem jí záda. Na ten společný rozhovor taky nikdy nezapomenu: "Lidu, já jsem zase těhotná." Začaly mi téct slzy jako hrachy. Zatímco sestra s manželem se měli co otáčet, aby se zvládli postarat o tři malé děti, moje lůno zůstávalo prázdné. A nepřeháním, když řeknu, že ta bolest je šílená. Pamatuji se, že Vánoce pro mě byly často náročné a o svátku sv. Rodiny jsem utíkala z kostela. Za další dva týdny přišla od sestry esemeska: "Lidu, jsou tam dvě." Moje sestra čekala dvojčata!

"Bože, vůbec tě nechápu. Fakt jsi schopný takového černého humoru?" Nechtěla jsem se o své bezdětnosti bavit už ani s maminkou, protože ona si nakonec vyprosila tři děti. " O co jsem, Bože, horší, než jiné ženy? Proč má někdo děti, které už ani nechce, a jiný čeká nadarmo? Máme se s manželem rádi, máme byt, peníze a děti nikdy! Proč on nechce adopci? Proč? Proč? Proč? Odpověz mi." Tušila jsem, že krize přijde kolem čtyřicítky, kdy už vyhasne naděje.

(Pokračování příště)

 

 

Zobrazeno 2032×

Komentáře

Krasnazena

Ano, mám několik kamarádek, které toužili najít partnera a nemají. Vím, že díky manželovi hodně stouplo mé sebevědomí. Je tu někdo, pro koho jsem ta NEJ žena. A i Tobě, Lucko, díky za svědectví.

organo

Manžel opravdu není samozřejmost...a někdo se opravdu nedočká ...A nezbývá než to přijmout.

Zobrazit 12 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Monika Voňková